Drukuj

Już po raz czwarty mieszkańcy Łukowa wzięli udział w Orszaku Trzech Króli. Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 12.00. Wzięło w nich udział ponad kilak tysięcy osób.


Orszak Trzech Króli w Łukowie odbył się 6 stycznia. Uroczystość jak co roku rozpoczęła się Mszą Świętą w kościele Przemienienia Pańskiego. Następnie na Placu Narutowicza zawiązano Orszak. Pojawili się Trzej Królowie i Święta Rodzina.

Tu też odegrano pierwszą ze scen: „Edykt Cezara Augusta" w wykonaniu Klubu Ojca w Łukowie. 

Następnie wszyscy ruszyli w drogę do Betlejem. Orszak przeszedł głównymi ulicami Łukowa mijając po drodze Karczmę która po raz kolejny zagrała grupa Neokatechumenatu z naszej parafii

 

oraz Diabły w wykonaniu młodzieży z I LO im. Tadeusza Kościuszki

Ostatnim punktem była „Brama Do Nieba” ustawiona przy wejściu do parku.

Kiedy wszyscy już dotarli do symbolicznego Betlejem, Królowie złożyli pokłon i rozpoczęło się wspólne kolędowanie razem z „Kropelkami Rosy”.

Na zakończenie wszystkim uczestnikom Orszaku Trzech Króli złożył życzenia Burmistrz Dariusz Szustek a  błogosławieństwa udzielił ksiądz proboszcz Antoni Pietruszka.


W przygotowanie tegorocznego Orszaku Trzech Króli zaangażowali się: Klub Ojca w Łukowie, Domowy Kościół, Akcja Katolicka, Katolickie Stowarzyszenie Moria, Koinonia Jana Chrzciciela, Grupa Modlitewna Św. Ojca Pio, Wspólnoty Neokatechumenatu, młodzież z Ruchu Światło Życie, 17 Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Łuków, Łukowski Ośrodek Kultury, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Zakład Gospodarki Lokalowej, Zarząd Dróg Miejskich, Gminny Ośrodka Kultury, zespół muzyczny pod kierunkiem Wojciecha Zielonki, Łukowskie Stowarzyszenie Rozwoju oraz Zespół Kropelki Rosy.

Koordynatorem działań był Sławomir Smolak.

 

Orszak Trzech Króli to religijna, społeczna, oddolna impreza polegająca na przemarszu aktorów przebranych za trzech króli, dwór i wojsko, Świętą Rodzinę, Aniołów, diabłów, Heroda, itp. Scenariusz Orszaku nawiązuje do tradycji jasełek i jest oparty na przekazie Biblijnym. Celem imprezy jest promocja postawy obywatelskiej, poczucia więzi z miastem i uczczenie święta. Cele te są realizowane poprzez umożliwienie wielu obywatelom wspólnego śpiewania kolęd podczas przemarszu ulicami naszego miasta i włączenie się do grona kolędników poprzez włożenie tekturowych koron na głowę. W okresie Bożego Narodzenia kolędy w sposób szczególny łączą rodziny i całe społeczności. Wspólny śpiew jest głównym elementem Orszaku, który ponadto jest przedstawieniem teatralnym. Aktorami są uczniowie szkół, nauczyciele i rodzice. Impreza ma charakter edukacyjny. Przemarsz króli i ich orszaków kończy się przy stajence, gdzie rozpoczyna się wspólne kolędowanie. Orszaki królewskie są niezwykle kolorowe i interesujące – królowie jadący na koniach wraz ze świtą podążają aby oddać hołd nowo narodzonemu Jezusowi Chrystusowi prowadzeni przez kapelę, pasterzy wraz z owcami, rycerze niosą sztandary i lance.



Orszakowi Trzech Króli w Łukowie patronowali: ksiądz biskup Kazimierz Gurda oraz Kanclerz Kurii Siedleckiej ksiądz kanonik Jan Babik, starosta Janusz Kozioł, burmistrz Dariusz Szustek, wójt gminy Łuków Mariusz Osiak oraz poseł Krzysztof Głuchowski i senator Stanisław Gogacz.

 


PATRONI ORSZAKU TRZECH KRÓLI W ŁUKOWIE:

Orszak w tym roku przygotowała armia ludzi. Szczególne podziękowania dla: 

Bardzo dziękuję wszystkim pojedynczym osobom, których jest zbyt wiele, aby tu i teraz móc wszystkim podziękować z imienia i nazwiska.

SERDECZNIE BÓG ZAPŁAĆ WSZYSTKIM

ZA OGROM PRACY I TRUD WŁOŻONY

W PRZYGOTOWANIE

IV ŁUKOWSKIEGO ORSZAKU TRZECH KRÓLI

Nasi darczyńcy, którzy wsparli finansowo organizację Orszaku Trzech Króli . Są to:

DZIĘKUJEMY FUNKCJONARIUSZOM
NASZEJ ŁUKOWSKIEJ POLICJI
ZA POMOC W ZABEZPIECZENIU POCHODU ORSZAKU.


Wszystkim za wszystko dziękujemy

 

Nadrzędna kategoria: Aktualności
Kategoria: Orszak Trzech Króli
Odsłony: 6539